W Krakowie 12 października obchodziliśmy Jubileusz XXXV-lecia Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. To już 35 lat grupa katolików świeckich organizuje i prowadzi systematyczną modlitwę w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci.
Ta Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci rozpoczęła się 12 października 1980 roku. Inicjatywa modlitewna zrodziła się wprost z nauczania Jana Pawła II skierowanego w sposób szczególny do nas, Polaków, bo w czasie pierwszej pielgrzymki do naszej Ojczyzny.
7 czerwca 1979 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej Ojciec Święty apelował do wiernych o modlitwę. Jego orędzie o modlitwę jest najważniejsze. A dzień później, 8 czerwca, przemawiając w Nowym Targu i mówiąc o obronie życia, wypowiedział zdanie, które uczyniliśmy mottem naszej Krucjaty:
„I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, by była wierna świętemu prawu życia”.
Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci rozpoczęła się 12 października 1980 roku. Miała dwa wielkie modlitewne cele:
– obudzenie sumienia naszego Narodu i uwrażliwienie każdego Polaka na wielką, nienaruszalną wartość i godność każdego człowieka od chwili poczęcia,
– prośba do Wszechmocnego Boga o anulowanie obowiązującej wówczas, jeszcze z czasów terroru stalinowskiego, ustawy aborcyjnej i zastąpienie jej prawem chroniącym życie każdego, bez żadnych wyjątków, poczętego dziecka.
Do tej modlitwy włączyły się dziesiątki tysięcy osób z całego kraju. Po 12 latach trwania tej modlitwy, w nowych warunkach politycznych, 7 stycznia 1993 r. Sejm RP anulował zbrodniczą ustawę aborcyjną i przyjął prawo chroniące życie nienarodzonych, niestety z trzema tzw. wyjątkami.
Ustawa z 7 stycznia 1993 r. stanowi przełom cywilizacyjny w skali świata. Polska jest pierwszym krajem na świecie, który w warunkach demokracji anulował zbrodnicze aborcyjne ustawodawstwo i przyjął prawo chroniące życie nienarodzonych.
12 października 2015 r. odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Szkodonia z udziałem dwunastu kapłanów.
Ksiądz Biskup dziękował Wszechmocnemu Bogu za Krucjatę Modlitwy, jej owoce, jej uczestników i wszystkich obrońców życia. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Edward Staniek, który od początku powstania tej inicjatywy opiekował się nią, wspierał ją modlitwą i radą. Ksiądz Profesor podkreślił, że przez 35 lat modlitwy i różnorodnych form apostolstwa powstała szczególna wspólnota broniąca życie człowieka.
Pod koniec Mszy Świętej przedstawiłem „zmodyfikowany” program Krucjaty Modlitwy zatwierdzony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza.
W roku 35-lecia naszej Krucjaty, w duchu wdzięczności za ogrom łask udzielonych dziełu obrony życia człowieka, ufni we Wszechmoc Trójjedynego Boga i przemożne Wstawiennictwo Matki Bożej proponujemy wspólną modlitwę w następujących intencjach:
- przebłagalnej: za grzechy przeciw życiu człowieka popełnione w naszej Ojczyźnie,
- dziękczynnej: za wielkie dobro, jakiego doświadczyliśmy, a w szczególności za: uratowane dzieci, ocalone sumienia matek i ojców oraz pracowników służby zdrowia; za wprowadzenie ustawodawstwa chroniącego życie nienarodzonych,
- błagalnej: o dalszy wzrost szacunku wobec życia człowieka nienarodzonego, chorego, w podeszłym wieku,
- błagalnej: o wprowadzenie do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawnej ochrony życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
Uczestnik Krucjaty zobowiązuje się do modlitwy w powyższych intencjach przez jeden rok:
- codziennie odmawiać wybraną przez siebie modlitwę, np. Litanię do Matki Bożej, dziesiątek Różańca Świętego,
- uczestniczyć, raz w miesiącu, w dzień powszedni we Mszy świętej z przyjęciem Komunii świętej. Chorzy, osoby w podeszłym wieku, które nie mogą uczestniczyć we Mszy św., proszone są o ofiarowanie cierpienia w intencji obrony życia.
Uczestnik Krucjaty zobowiązuje się pościć w intencjach obrony życia w środy każdego tygodnia przez okres jednego roku.
Do Krucjaty Modlitwy można się włączyć w dowolnym czasie, podejmując zobowiązanie do modlitwy i postu na okres jednego roku.
Prosimy o nadesłanie swojego zgłoszenia udziału w Krucjacie pocztą pod adres:
Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, ul. Krowoderska 24/6, 31-142 Kraków
lub e-mailem na adres: modlitwa@krucjata.org.
Można też zgłaszać się telefonicznie (od pn. do pt., w godz. 9:00-15:00), tel. 12 633 09 73.
Serdecznie zachęcamy do podjęcia tej modlitwy.
Szczęść Boże!
Posłuchaj:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.